Technical Tipo 1.6 MJ2 clutch replacement

Currently reading:
Technical Tipo 1.6 MJ2 clutch replacement

Joined
Jul 9, 2016
Messages
21
Points
81
Hello to the forum!

I own a FIAT Tipo 1.6D Lounge. The car has been great so far, but I have started experiencing the ususal clutch slippage problem that plagues pre-2017 Tipos.
It has not become so serious yet, but, I want to order the replacement parts in advance, so that I am ready when they will be needed.

To my shock, the cheapest clutch set (friction disc & Pressure plate) I have managed to find (both in local and e-shops) costs around 270€, while clutch sets for my Stilo can be bought as cheap as 80€... Why is there such a big difference in their price?
 
Last edited:
Γεια στο φόρουμ!

Είμαι κάτοχος ενός FIAT Tipo 1.6D Lounge. Το αυτοκίνητο ήταν υπέροχο μέχρι στιγμής, αλλά έχω αρχίσει να αντιμετωπίζω το συνηθισμένο πρόβλημα ολίσθησης του συμπλέκτη που μαστίζει το Tipos πριν από το 2017.
Δεν έχει γίνει ακόμα τόσο σοβαρό, αλλά, θέλω να παραγγείλω τα ανταλλακτικά εκ των προτέρων, ώστε να είμαι έτοιμος όταν θα χρειαστούν.

Προς σοκ, το φθηνότερο σετ συμπλέκτη (δίσκος τριβής & πλάκα πίεσης) που έχω καταφέρει να βρω (τόσο στα τοπικά όσο και στα ηλεκτρονικά καταστήματα) κοστίζει περίπου 270€, ενώ τα σετ συμπλέκτη για το Stilo μου μπορούν να αγοραστούν φθηνά έως και 80€.. Γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή του
Τελικά το άλλαξες;

Τι μάρκα βολάν χρησιμοποιήσατε;

Για μένα κάθε 40000 χλμ πρέπει να αντικαθίστανται ο σφόνδυλος και ο συμπλέκτης μαζί με το ρουλεμάν. Το έχω αλλάξει τρεις φορές μέχρι τώρα στα 120000χλμ.
 
Όχι, δεν έχω κάνει κάτι ακόμα, καθώς δεν είναι τόσο έντονο το πρόβλημα. Αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να βρω σετ σε νορμάλ τιμή.
Εσύ τις φορές που το άλλαξες, ποιο σετ έβαλες;
Γενικά, αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται στα 1.6 Multijet αρκετά συχνά. Και από όσο διαβάζω, δε φαίνεται να υπάρχει σοβαρή λύση. Απλά κάθε τόσο αλλάζεις σετ συμπλέκτη...
 
Back
Top